Otse põhisisu juurde

ITSPEA 02 - emotikonid ja disketid

Emotikonid

Emotion + icon = emoticon

Emotikone kasutatakse emotsioonide väljendamiseks. Emotikone ei tohiks segi ajada emojidega. Emotikon on kirjavahemärkide kombinatsioon (näiteks :)), emojid on aga väikesed digitaalsed pildid. Mõnda emotikoni loetakse ka emojiks. Emojid, mis kujutavad nägu, mis annab edasi emotsiooni, loetakse emotikoni kategooria alla. Lisaks nendele kahele on olemas ka kaomojid. Tekkisid emotikonidega umbes samal ajal. Mõned näited: (‐^▽^‐), °˖✧◝(⁰▿⁰)◜✧˖°, (。・ω・。)

Esimest korda kasutati emotikoni oletatavalt 1979 aastal. Tõestatud esimene kord oli aga 19. september 1982. Arvutiteadlane Scott Fahlman pakkus välja, et teadetetahvlil :-) ja :-( kasutamine aitaks eristada naljakaid postitusi tõsistest postitustest. 

Emotikoni kasutamine on saanud nii kriitikat kui ka toetust. Kriitikud väidavad, et emotikonide kasutamine kahjustab inimeste oskust selgelt suhelda. Nad arvavad,et nii kaob loov eneseväljendamine küberruumis. Mõned on isegi öelnud, et emotikonide kasutamine on laisk suhtlusmeetod.

Pooldajad on aga väitnud seevastu, et emotikonide kasutus on pigem positiivne ja aitab emotsioonide väljendamisele arvutikeskkonnas, kus puudub füüsiline kontakt ekraani taga oleva inimesega. Emotikonide kasutus aitab edasi anda sõnumi tooni ilma pika selgituseta.


Diskett

Ka ümbrikketas, flopidisk

Disketid olid andmekandjad, mis olid populaarsed aastail 1970-1990.  Neid tehti paindlikust plastikust, mis oli kaetud magnetilise materjaliga ja selle ümber oli kõvem plastikkest. Leituajaks oli IBM-is tegutsev Alan Shugart.

Esimesel ümbrikketal oli 8 tolline (20 cm) diameeter, mis hiljem edasi arendades tehti 5.25 tolliseks (13.3 cm). 1980. aastal ilmunud diskettidel oli 3.5 tolline (9 cm) diameeter. Ümbrikkettaid hakati kutsuma diskettides nende suuruse vähenemisega(disk -> diskette). Diskette kirjutati ja loeti disketiseadmega, milles on magnetiline kirjutamis- ja lugemispea ja mootorid, millest üks disketti ringi ajab ja teine, mis kirjutamis- ja lugemispead liigutab. Pea on väike elektromagnet, mis kirjutas kettale koodi magnetiseerides väikese punkti kettal selle keerlemise ajal. 

Disketid on küll turult kadunud ja nad on kaotanud oma positsiooni USB ja CD plaatidele, kuid nad on veel kasutuses mõndades Sony digitaalkaamerates. Neid kasutatakse ka vahel tarkvara taastamiseks peale süsteemi krahhi. 






Kasutatud allikad:

*https://www.britannica.com/topic/emoticon

*https://www.theguardian.com/technology/2015/feb/06/difference-between-emoji-and-emoticons-explained

*https://computer.howstuffworks.com/floppy-disk-drive1.htm

*https://www.britannica.com/technology/floppy-disk

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

ITSPEA 01 - Ebaõnnestunud projektid IT maailmas

Suurema osa jaoks on IT toodangud pigem see, mida nad kasutavad, seega inimesed teavad pigem edukatest projektidest. Kardina taha jääb ka aga hulgaliselt innovatsioone, mis ei jää pinnale püsima. Selle nädala postituses tutvustan 3 erinevat innovatsiooni/projekti, mida loetakse läbikukkunuks.  Polavision Kõik teavad tänapäeval, mis on polaroid kaamera. Polaroid kaamera on The Polaroid Corporationi kõike kuulsam toode, mis on turul olnud juba aastast 1948. Polaroid oli üks edukaim sõjajärgne firma, kuid nende strateegia ei olnud täiuslik. Nad arvasid,et nende äri on pigem rida tehnoloogilisi väljakutseid ning ei võtnud arvesse turul olevaid väljakutseid. Nende plaan töötas küll teiste toodetega, aga mitte Polavisioniga. Polavision pidi olema nende tehnoloogiline läbimurre- sarnaselt polaroid kaamerale, pidi see tootma kiirfilme. Polavision koosnes kaamerast, filmilindist ning spetsiaalsest filmi vaatamise aparaadist. Tootel oli palju puuduseid- filmilõigud said olla kõigest 2,5 minutit,

EITSPEA - retsentsioon

. Selle nädala blogipostitus on Wiki-kirjatöö retsentsioon. Valisin lugemiseks ja retsentseerimiseks rühmatöö pealkirjaga "Andmepüügi liigid ja võtted". Ülesehitus, sisu, keel Ülesehitus oli loogiline ja seetõttu oli ka mõnus lugeda. Sissejuhatusena toodi välja, kuidas see teema asjakohane on, mis andis tõuke, et asi huviga lõpuni lugeda. Väga ilusti seletati enne ära andmepüügi liigid ja võtted ning siis kuidas ennast netis sellest kaitsta.  Töö oli kirjas korrektses keeles ning ei olnud segaseid lauseid. Seega oli tööd väga kerge lugeda. Ei nämmutatud ühte asja mitu erinevat korda vaid kõik oli selge ja konkreetne. Illustratsioonid olid asjakohased ning aitasid kaasa teema arusaamisele. Töö pikkus oli ideaalne, ei olnud liiga pikk, et tüdineks lugemisest ning ei olnud ka liiga lühike, et jääks mulje, et asi on justkui järsku ära lõppenud.  Allikad Allikaid oli palju ja mõnele vajutades jäi mulje, et olid asjalikud allikad. On näha, et nähti vaeva, et endale teema selgeks te

E-ITSPEA 13 - Teistmoodi IT

Kõnesüntesaator Oleme tänapäeval jõudnud aega, kus ka puudega inimesed võivad leida tehnikat, mis võimaldaks neil kas üldse arvutit kasutada või nende arvutikasutamist mugavamaks muuta. Selle nädalases blogipostituses tutvusan ühte sellist tehnilist lahendust- kõnesüntesaatorit. Kõnesüntesaatorit kasutatakse tihti ekraanilugejaga. Midagi keerulist tegelikult ei ole- arvuti või mõni muu masin loeb inimesele simuleeritud häälega etteantud teksti. Seda tehnoloogiat kohtab ka vahel text-to-speech(TTS) nime all. Kuidas täpsemalt see tehnoloogia siis töötab? Kõnesünteesi esimene etapp on normaliseerimine. Selle etapi eesmärgiks on vähendada lause ebaselgust. Asju on võimalik lugeda mitmel erineval viisil ja esimene etapp peaks vähendama arusaamatuste tekkimist. Kõiksugused numbrid (kuupäevad, kellaajad), lühendid ja erimärgid muudetakse selles osas sõnadeks. Esimeses etapis peaks ka toimuma ka analüüs, et aru saada kuidas homograafe(sõnad, mida kirjutatakse ühte moodi, aga hääldatakse teistm