Emotikonid
Emotion + icon = emoticon
Emotikone kasutatakse emotsioonide väljendamiseks. Emotikone ei tohiks segi ajada emojidega. Emotikon on kirjavahemärkide kombinatsioon (näiteks :)), emojid on aga väikesed digitaalsed pildid. Mõnda emotikoni loetakse ka emojiks. Emojid, mis kujutavad nägu, mis annab edasi emotsiooni, loetakse emotikoni kategooria alla. Lisaks nendele kahele on olemas ka kaomojid. Tekkisid emotikonidega umbes samal ajal. Mõned näited: (‐^▽^‐), °˖✧◝(⁰▿⁰)◜✧˖°, (。・ω・。)Esimest korda kasutati emotikoni oletatavalt 1979 aastal. Tõestatud esimene kord oli aga 19. september 1982. Arvutiteadlane Scott Fahlman pakkus välja, et teadetetahvlil :-) ja :-( kasutamine aitaks eristada naljakaid postitusi tõsistest postitustest.
Emotikoni kasutamine on saanud nii kriitikat kui ka toetust. Kriitikud väidavad, et emotikonide kasutamine kahjustab inimeste oskust selgelt suhelda. Nad arvavad,et nii kaob loov eneseväljendamine küberruumis. Mõned on isegi öelnud, et emotikonide kasutamine on laisk suhtlusmeetod.
Pooldajad on aga väitnud seevastu, et emotikonide kasutus on pigem positiivne ja aitab emotsioonide väljendamisele arvutikeskkonnas, kus puudub füüsiline kontakt ekraani taga oleva inimesega. Emotikonide kasutus aitab edasi anda sõnumi tooni ilma pika selgituseta.
Diskett
Ka ümbrikketas, flopidisk
Disketid olid andmekandjad, mis olid populaarsed aastail 1970-1990. Neid tehti paindlikust plastikust, mis oli kaetud magnetilise materjaliga ja selle ümber oli kõvem plastikkest. Leituajaks oli IBM-is tegutsev Alan Shugart.
Esimesel ümbrikketal oli 8 tolline (20 cm) diameeter, mis hiljem edasi arendades tehti 5.25 tolliseks (13.3 cm). 1980. aastal ilmunud diskettidel oli 3.5 tolline (9 cm) diameeter. Ümbrikkettaid hakati kutsuma diskettides nende suuruse vähenemisega(disk -> diskette). Diskette kirjutati ja loeti disketiseadmega, milles on magnetiline kirjutamis- ja lugemispea ja mootorid, millest üks disketti ringi ajab ja teine, mis kirjutamis- ja lugemispead liigutab. Pea on väike elektromagnet, mis kirjutas kettale koodi magnetiseerides väikese punkti kettal selle keerlemise ajal.
Disketid on küll turult kadunud ja nad on kaotanud oma positsiooni USB ja CD plaatidele, kuid nad on veel kasutuses mõndades Sony digitaalkaamerates. Neid kasutatakse ka vahel tarkvara taastamiseks peale süsteemi krahhi.
*https://www.britannica.com/topic/emoticon
*https://www.theguardian.com/technology/2015/feb/06/difference-between-emoji-and-emoticons-explained
*https://computer.howstuffworks.com/floppy-disk-drive1.htm
*https://www.britannica.com/technology/floppy-disk
Kommentaarid
Postita kommentaar