Otse põhisisu juurde

EITSPEA 11 - Tarkvara arendus- ja ärimudelid

 Tarkvara arendusel on võimalik valida paljude mudelite vahel ning äri püsti pannes peab otsustama, millist mudelit kasutada. Selles blogis annan endast parima, et tuvustada veidi Scrumi ning ühisrahastusmudelit. 

Scrum

Scrum on iteratiivne ja kasvava populaarsusega agiilse tarkvara arendamise raamistik. Keskendub projektijuhtimisele. Scrum võimaldab paindlikku raamistikku, mis aitab sihile keskenduda ja terve meeskonnaga vajaliku tulemuseni jõuda. Tööd teostatakse sprintide jooksul. Üks sprint võib kesta 1-4 nädalat. Ühe sprindi jooksul pannakse paika väikesed ning konkreetsed eesmärgid, mida meeskond siis üritab täita ning sprindi lõpus presenteeritakse koosolekul oma meeskonna tulemust.

2008. aastal lülitus Adobe Premiere Pro (videotöötlustarkvara) agiilsele tarkvara arenduse raamistikule. Sellega kaasnes mitmeid positiivseid tulemusi: toote kvaliteet muutus paremaks, meeskonna töökeskkond oli rohkem tasakaalus.

Algust tehti kahe päevase Scrum koolitusega. Peale seda aitas tootejuht panna paika eesmärgid: stabiilsus ja teostus. Tiim võttis aega, et paika panna Product Backlog (nimekiri funktsioonidest, mida soovivad teostada). Meeskond otsustas, kuidas nad Scrumi kasutavad, valiti nelja nädalane sprint. Tehti kolm Scrum meeskonda ning tootejuhist (Sheri Codiana) sai nende kõikide meeskondade Scrum Master (meeskonna esindaja). Valiti ka Product Owner, kes on oluline selle pärast, et tema on see, kes otsustab kas asi on tehtud nii, nagu peaks.

Uue raamistikuga olid ka mõned takistused, millest pidi üle saama. Scrum puhul on oluline koosolekud, kus jagatakse, mida on tehtud ja mida peaks järgmisena tegema. Adobe Premiere Pro meeskonnaliikmed ei töötanud kõik ühes kontorist. Seega oli vaja leida suhtlusmeetod, kus keegi ei oleks vestlusest maha jäetud. Selleks paluti kõikidel meeskonnaliikmetel kasutada Adobe Connecti.

Teiseks väikeseks takistuseks oli Backlog'i ülesanded jagada väikesteks osadesks. Sellest üritati üle saada tehes väike küsimuste ja läbi arutamise sessioon teise toote tiimiga, kus Scrum oli juba kasutuses. Niimoodi teise meeskonnaga läbi arutades sai Adobe Premiere Pro tiim teada, et on võimalik nii tööd teha ja said ka ise oma küsimustele vastuseid. 



Ühisrahastusmudel

Ühistarastus toimib põhimõttel: kui saame kokku kindla summa, siis teeme ära selle toote. Ühisrahstus toimub interneti platvormide kaudu ja eesmärgiks on leida kindla aja jooksul projektile finantseerijaid. Investeerijad aga on huvitatud investeeringult tulu teenimisest. 

Kickstarter on üks selline internetiplatvorm, kus kasutatakse ühisrahastus mudelit. Kickstarteri puhul pannakse paika kindel raha summa, mida soovitakse koguda ning autor saab pakkuda ka kindlaid teenuseid, mida mingi annetatud summa eest finantseerija saab. Kui näiteks projektiks on mõni toode, siis väiksema summa eest saab näiteks mõne kaardi, mis näitab, et oled sellesse toote arengusse panustanud. Suurema summa andmisel on aga võimalik ka toode saada.  







Kasutatud allikad:

* https://authorzilla.com/p0pAx/adobe-premiere-pro-scrum-adoption-how-an-agile-approach-enabled-success-in-a-hyper-competitive-landscape.html

* https://minuraha.ee/et/investeerimine/investeerimisvoimaluste-vordlus/mis-uhisrahastus

*  Presenatsioon: Scrum, autor: Robin Pallasmaa

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

ITSPEA 01 - Ebaõnnestunud projektid IT maailmas

Suurema osa jaoks on IT toodangud pigem see, mida nad kasutavad, seega inimesed teavad pigem edukatest projektidest. Kardina taha jääb ka aga hulgaliselt innovatsioone, mis ei jää pinnale püsima. Selle nädala postituses tutvustan 3 erinevat innovatsiooni/projekti, mida loetakse läbikukkunuks.  Polavision Kõik teavad tänapäeval, mis on polaroid kaamera. Polaroid kaamera on The Polaroid Corporationi kõike kuulsam toode, mis on turul olnud juba aastast 1948. Polaroid oli üks edukaim sõjajärgne firma, kuid nende strateegia ei olnud täiuslik. Nad arvasid,et nende äri on pigem rida tehnoloogilisi väljakutseid ning ei võtnud arvesse turul olevaid väljakutseid. Nende plaan töötas küll teiste toodetega, aga mitte Polavisioniga. Polavision pidi olema nende tehnoloogiline läbimurre- sarnaselt polaroid kaamerale, pidi see tootma kiirfilme. Polavision koosnes kaamerast, filmilindist ning spetsiaalsest filmi vaatamise aparaadist. Tootel oli palju puuduseid- filmilõigud said olla kõigest 2,5 minutit,

EITSPEA - retsentsioon

. Selle nädala blogipostitus on Wiki-kirjatöö retsentsioon. Valisin lugemiseks ja retsentseerimiseks rühmatöö pealkirjaga "Andmepüügi liigid ja võtted". Ülesehitus, sisu, keel Ülesehitus oli loogiline ja seetõttu oli ka mõnus lugeda. Sissejuhatusena toodi välja, kuidas see teema asjakohane on, mis andis tõuke, et asi huviga lõpuni lugeda. Väga ilusti seletati enne ära andmepüügi liigid ja võtted ning siis kuidas ennast netis sellest kaitsta.  Töö oli kirjas korrektses keeles ning ei olnud segaseid lauseid. Seega oli tööd väga kerge lugeda. Ei nämmutatud ühte asja mitu erinevat korda vaid kõik oli selge ja konkreetne. Illustratsioonid olid asjakohased ning aitasid kaasa teema arusaamisele. Töö pikkus oli ideaalne, ei olnud liiga pikk, et tüdineks lugemisest ning ei olnud ka liiga lühike, et jääks mulje, et asi on justkui järsku ära lõppenud.  Allikad Allikaid oli palju ja mõnele vajutades jäi mulje, et olid asjalikud allikad. On näha, et nähti vaeva, et endale teema selgeks te

E-ITSPEA 13 - Teistmoodi IT

Kõnesüntesaator Oleme tänapäeval jõudnud aega, kus ka puudega inimesed võivad leida tehnikat, mis võimaldaks neil kas üldse arvutit kasutada või nende arvutikasutamist mugavamaks muuta. Selle nädalases blogipostituses tutvusan ühte sellist tehnilist lahendust- kõnesüntesaatorit. Kõnesüntesaatorit kasutatakse tihti ekraanilugejaga. Midagi keerulist tegelikult ei ole- arvuti või mõni muu masin loeb inimesele simuleeritud häälega etteantud teksti. Seda tehnoloogiat kohtab ka vahel text-to-speech(TTS) nime all. Kuidas täpsemalt see tehnoloogia siis töötab? Kõnesünteesi esimene etapp on normaliseerimine. Selle etapi eesmärgiks on vähendada lause ebaselgust. Asju on võimalik lugeda mitmel erineval viisil ja esimene etapp peaks vähendama arusaamatuste tekkimist. Kõiksugused numbrid (kuupäevad, kellaajad), lühendid ja erimärgid muudetakse selles osas sõnadeks. Esimeses etapis peaks ka toimuma ka analüüs, et aru saada kuidas homograafe(sõnad, mida kirjutatakse ühte moodi, aga hääldatakse teistm